They don`t really care about us.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Biografie.

In jos

Biografie. Empty Biografie.

Mesaj Scris de Buburuză Vişinatică. Joi Sept 02, 2010 8:08 pm

Adi Cristian Colceru (cunoscut sub numele de David Deejay, născut la data de 10 decembrie 1980 în Bârlad) este un DJ, producător și compozitor român. A studiat vioara în școala generală, dar a abandonat studiile și a început să compună piese cu ajutorul calculatorului. După ce s-a mutat în București, a lucrat cu mai mulți producători autohtoni, iar în 2007 a debutat cu „Sexy Thing”. Adi Colceru a lansat patru discuri single, toate ajungând în top 10 în clasamentul difuzărilor radio din România. Pentru trei dintre ele, DJ-ul a colaborat cu „Dony” (Cornel Donici de la formația Refflex). În prezent, este student la Universitatea Româno-Americană, Facultatea de relații comerciale și financiar-bancare interne și internaționale.

Studii și începuturile în muzică
Născut în Bârlad, Adi Colceru a studiat vioara la o școală de specialitate.[4] A abandonat însă aceste studii, iar la vârsta de 16 ani a început să mixeze piese pe calculator. În 2003 s-a mutat în București, unde a compus cântece la MOF Records pentru Akcent, TNT și Hi-Q. „Dacă mă întrebați ce știu să fac cel mai bine, vă răspund că știu să orchestrez. Prin urmare, am lucrat la multe piese. Apoi, am lucrat și cu Gabi Huiban și așa am ajuns să colaborez cu Laurențiu Duță și m-am mutat la studioul lor”, fiind producător pentru 3SE și alți interpreți români.
Proiectul „David Deejay”
În afara timpului petrecut în studioul lui Laurențiu Duță, Adi Colceru mai apărea și ca DJ în cluburi, sub numele de DJ David: „Știu exact pe ce muzică se mișcă lumea cel mai bine și așa am început să studiez piesele care transmit acea atmosferă care îi determină pe toți să danseze și să se simtă bine. Indiferent de ritm, orice piesă are o stare pe care o transmite foarte ușor. Așa am început să fac piese cu care să meargă în club, dar și pe radio, și așa a apărut”, povestește DJ-ul despre compunerea primului single, „Sexy Thing”.Pentru acesta, producătorul a colaborat cu Cornel Donici de la Refflex, pseudonimul acestuia fiind „Dony”. Adi Colceru a dorit ca proiectul să rămână cât mai mult timp unul anonim, pentru a nu exista speculaîii de plagiat.După aflarea naționaltății muzicienilor, a fost contestată originalitatea piesei, Colceru negând însă acest gen de afirmații. „Sexy Thing” a primit numeroase difuzări în România, ajungând pe locul 5 în clasamentul anului 2008 din această țară,David Deejay fiind cel mai bine plasat muzician român în acest top.În Bulgaria, cântecul a ajuns pe locul 37, staționând 2 ediții în acest clasament, iar in Olanda s-a clasat pe locul 22. „Sexy Thing” a obținut premiul pentru „Cea mai bună piesă dance” în cadrul Romanian Music Awards 2008, festivitate ce a avut loc la Iași.Cel de-al doilea single lansat, „Nasty Dream”, a fost tot o colaborare cu Dony, cântecul ajungând pe locul 4 în topul difuzărilor din România.În martie 2009, DJ-ul a realizat un remix pentru „The Balkan Girls”, piesa cu care Elena Gheorghe a reprezentat România la Concursul Muzical Eurovision 2009.[13] Pe 30 aprilie 2009, Colceru a lansat simultan două piese la începutul lui 2009. „I Can Feel” a avut premiera la Vibe FM, Ela Rose fiind interpreta cu care a lucrat pentru acest single, iar „So Bizzare” (în colaborare cu Dony) a fost prezentat pentru prima oară la Radio 21. Aceste două cântece au fost compuse în studioul său, DAV7 Production. Astfel, David Deejay este primul muzician român ce lansează două discuri single în aceeași zi.„So Bizzare” a urcat până pe prima poziție în România, iar „I Can Feel” s-a clasat pe locul 7 în clasamentul românesc.„So Bizzare” a fost cel mai difuzat cântec al unui interpret autohton în anul 2009 în Romania.Pe 16 decembrie 2009 a fost lansat „Temptation” ca al cincilea single și din 11 februarie a început să fie comercializat albumul Popcorn.

Buburuză Vişinatică.
Buburuză Vişinatică.
Admin. =]
Admin. =]

Mesaje : 184
Data de înscriere : 01/09/2010
Varsta : 28
Localizare : In fundu` Copoului, Iasi.

http://www.beatrice-jumbie.blogspot.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum